تبلیغات
علوم آزمایشگاهی - آنفلونزا خوکی(نوعA)
 
علوم آزمایشگاهی
خاک شد هر که بر این خاک زیست / خاک چه داند که در این خاک کیست / سرانجام که باید در خاک رفت / خوشا آنکه پاک آمد و پاک رفت
آشنایی با آنفلوآنزای نوع A (خوكی) 
 نشانه‌هاى قابل‌انتظار آنفولانزاى خوك در انسانها مانند نشانه‌هاى آنفلوانزاى فصلى انسان است. تب بی حالی ، بى اشتهایى و سرفه كردن . همچنین تعدادی از افراد آلوده با آنفولانزاى خوكی دچار آبریزش از بینی می گردند . در مواردی نیز گلودرد، تهوع، و استفراغ و اسهال نیز گزارش شده است
آنفلوانزا خوكی چیست؟
آنفلوانزاى خوكی ( Swine flu) یك بیمارى تنفسى خوك‌ها است كه توسط ویروس آنفلوانزاى نوع H1N1 ایجاد می شود .این نوع آنفلوآنزا معمولا در خوك‌ها بروز می كند . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوكی حد بالایی از آلودگی و بیمارى را سبب می شوند البته آمار مرگ و میر ناشی از آن در میان خوك ها معمولا كم است و كشندگی زیادی ندارد .

ویروس‌هاى مهاجم آنفلوانزا خوكی می تواند در سراسر سال موجب آلودگی این حیوانات گردد اما بیشترین شیوع درفصل زمستان و بهار اتفاق می افتند و می تواند در طول سال ادامه داشته باشد . ویروس آنفولانزاى خوك كلاسیك یك ویروس H1N?1 ( آنفلوانزا نوع اى) برای اولین بار در سال 1930میلادی از یك خوك جدا گردید .


چند نوع ویروس‌ آنفولانزاى خوكی وجود دارد ؟

ویروس‌هاى آنفلوانزای خوكی میزبان اصلی شان خوك است اما می توانند مرغ ها و حتی انسانها را آلوده كنند . مواردی از انتقال این نوع ویروس به انسان گزارش شده است و در مواردی هم انتقال از انسان به انسان گزارش شده است . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوكی دائماً تغییر شكل می دهند. البته خوك‌ها به وسیله آنفلوانزاى مرغى هم می توانند آلوده شوند گرچه به اندازه نوع خوكی در این حیوانات مهاجم نیست . ویروس‌هاى آنفلوانزا وقتى از خوك آلوده خوك دیگری را آلوده می كند می تواند تغییر شكل داده و نوع رفتارش نیز تغییر مى كند ، ویروس‌ها می توانند دوباره جور شوند ( یعنى ژن‌ها را با هم عوض مى كنند) و توانایی ویروس ها و همچنین میزبانی خوك برای هر سه نوع آنفلوآنزای خوكی مرغی و انسانی این خطر را ایجاد می كند كه ویروس‌هاى جدید كه مخلوط انواع خوك ، انسان و نوع ویروس‌هاى آنفلوانزاى مرغى می باشند پدیدار بشوند. با تغییرات در طى سالها انواع متفاوت ویروس‌هاى آنفولانزاى خوك پدیدار شده‌اند. حالا، چهار نوع آنفلوانزا نوع‌هاى فرعى نوع اى ویروس اصلى هستند كه در خوك‌ها بیماری ایجاد می كنند :H1N1, H1N2, H3N2, and H3N. با این وجود، بیشتر ویروس‌هاى آنفلوانزاى خوكی كه اخیراً از خوك‌ها به دست آمده اند از توع ویروس‌هاى 1N1H بوده است.


آنفولانزاى خوك در انسانها


آیا انسانها آنفولانزاى نوع خوكی را مى توانند بگیرند؟

معمولاً ویروس‌هاى آنفولانزاى خوك انسانها را آلوده نمى كنند. با این وجود، آلودگى انسانها به شكل پراكنده با آنفولانزاى خوك اتفاق افتاده است. معمولاً، این آلودگی بیشتر در اشخاصی گزارش شده است كه در تماس مستقیم با خوك ها قرار داشته اند .(براى مثال پرورش دهندگان خوك و بچه‌هایی كه با خوك‌ها بازی می كنند و یا كارمندان محیط نمایشگاه حیوانات و یا كارگران در صنعت وابسته به خوك ). به علاوه، مسئله دیگر استعداد ذاتی اشخاص و یا مستعد بودن در ابتلا به بیماری و پراكنندگی آن نقش دارد . براى مثال، یك بروز آلودگى آنفولانزاى خوك در خوك‌ها در ویسكانسین در 1988 میلادی مشاهده شد كه منجر به چندین آلودگى انسانها شد ، اگرچه این حالت منتج به اپیدمی آنفلوآنزای خوكی نشد .

سابقه گزارشات آلودگى آنفولانزاى خوك مشترك با انسانها چند مورد است ؟

در گذشته، (CDC) گزارشاتی از احتمال آلودگى انسان به ویروس آنفلوانزا خوك را طی دو سال دریافت كرد اما از دسامبر 2009، تا فوریه 2005، 12 مورد آلودگى انسان به نوع مهاجم به انسان آنفلوانزا آنفلوآنزای خوكی با گزارش‌ شد.

نشانه‌هاى آنفولانزاى خوك در انسانها چگونه است ؟

نشانه‌هاى قابل‌انتظار آنفولانزاى خوك در انسانها مانند نشانه‌هاى آنفلوانزاى فصلى انسان است. تب بی حالی ، بى اشتهایى و سرفه كردن . همچنین تعدادی از افراد آلوده با آنفولانزاى خوكی دچار آبریزش از بینی می گردند . در مواردی نیز گلودرد، تهوع، و استفراغ و اسهال نیز گزارش شده است .


آیا در هنگام بروز آنفولانزاى خوكی مردم می توانند از خوراك گوشت خوك استفاده كنند ؟

بله . ویروس‌هاى مهاجم آنفلوانزا خوك به وسیله غذای خوب پخته شده قابل سرایت نیستند ( همانند ویروس آنفلوآنزای پرندگان ) . شما به آنفلوانزاى مهاجم خوكی با خوردن گوشت خوك یا محصولات گوشت خوك مبتلا نمی شوید . البته لازم است كه غذا به شكل صحیح پخت شود ( گوشت خوك را آشپزى كنید و گوشت خوك در هنگام پخت باید به دماى درونى [160 F] برسد تا ویروس آنفولانزاى خوك نابود شود و محصولات گوشت خوك امن گردد .

آنفولانزاى خوك چطور پخش مى شود؟

ویروس‌هاى آنفلوانزا خوكی می تواند به طور مستقیم از خوك‌ها به انسانها سرایت كند . آلودگى انسان با ویروس‌هاى انفلوانزای خوك‌ها در هنگامی كه انسانها در كنار خوكها قرار می گیرند اتفاق می افتد از قبیل كار در انبارهاى خوكها و در كشتارگاه دام ها و یا مراكز نگهداری و پرورش خوك ها . همچنین انتقال انسان به انسان آنفولانزاى خوك مى تواند اتفاق بیفتد . این به همان طریق انفلوانزاى فصلى انسانها اتفاق می افتد . و انتقال انسان به انسان اساساً رو در رو و به وسیله سرفه كردن یا عطسه انسانها ی آلوده با ویروس آنفلوانزا اتفاق می افتد . مردم با دست زدن به چیزهایی كه با ویروس‌هاى انفلوانزا خوكی آلوده است و سپس دست زدن به دهانشان ممكن است آلوده بشوند .


ما چه اطلاعاتی درباره پخش انسان به انسان آنفولانزاى خوك داریم ؟

در سپتامبر 1988، یك زن حامله 32 ساله به دلیل سینه ‌پهلو بسترى شده بود و پس از 8 روز مرد. یك ویروس انفلوانزاى خوكی H1N1 كشف ‌شده بود . در شرح حال او شروع بیماری از چهار روز پیش ذكر شده بود ، بیمار به یك نمایشگاه فستیوال خوك در شهر خود رفته بود و با خوكها تماس نزدیك داشت .

در مطالعات پیگیرانه ،76% از بازیدكنندگان از نمایشگاه خوكها مورد بررسی پادتن آلودگى آنفولانزاى خوك قرار گرفتند اما هیچ بیمارى جدى میان این گروه از افراد كشف ن ‌شد . مطالعات اضافى بر آن سه راهكار را پیشنهاد كرد كارمندان بیمارستان كه تماس با بیمار را داشتند علایم خفیف از بیمارى آنفلوانزا را داشتند و پادتن آلودگى آنفولانزاى خوكی در آنان شناسایی شد .


آلودگى هاى انسان چطور مى توانند تشخیص داده شود ؟

براى تشخیص دادن آنفلوانزاى خوكی یك آلودگى ، عموماً نمونه تنفسى احتیاج است نمونه ها در 4تا 5 روز اول بیمارى باید جمع گردد (یك شخص وقتى آلوده است ویروس را به احتمال زیاد به اطراف پراكنده می كند ). با این وجود، تعدای از اشخاص آلوده ، مخصوصاً بچه‌ها، ویروس را براى 10 روز و یا بیشتر ممكن است انتقال دهند .برای شناسایى یك فرد به عنوان یك نمونه تایید شده آنفلوانزاى خوكی باید یك نمونه از ویروس به مركز كنترل بیماریهای ایالات متحده (CDC) فرستاده شود تا آزمایشگاه این مركز با آزمایش مورد را تایید نماید .

چه معالجاتى در دسترس است كه آلودگى آنفولانزاى خوك را در انسانى معالجه مى كند؟

چهار دارو ضد ویروس متفاوت وجود دارد كه براى استفاده در ایالات متحده براى معالجه آنفلوانزا پروانه‌دار هستند: آمانتادین، amantadine, rimantadine, oseltamivir and zanamivir . تا زمانیكه ویروس ها به این چهار دارو حساس بوده اند می شد از هر چهار دارو استفاده كرد ، اما ویروس‌هاى آنفلوانزاى خوكی كه جدیدا از انسانها جدا كردند به آمانتادین و ریمانتادین ( amantadine and rimantadine ) مقاوم هستند . حالا، (CDC) استفاده از” oseltamivir “ و “ zanamivir ” را برای معالجه و یا پیشگیری از آنفلوآنزای خوكی پیشنهاد می كند .

چه مثال‌هاى دیگر از بروز آنفولانزاى خوكى در دست است؟

احتمالاً بهترین نمونه كشف شده از آنفلوآنزای خوكی یك اپیدمی آنفولانزاى خوكی در میان سربازها در سنگر دیكس نیوجرسى در سال 1976 میلادی است . براى تایید این بیماری در آن سال ما 4نمونه عكس سینه با استفاده از اشعه ایكس داریم كه ابتلا به سینه‌ پهلو را در حداقل 4 سرباز تایید می كند و یك مورد مرگ نیز در آن زمان ثبت شده است . طبق مدارك همه این بیماران سابقاً سالم بوده اند . ویروس بیماری در یك محیط كارآموزى باعث آلودگی یك سرباز گشته بود و به نظر می رسد با پخش مجدود در بین سربازان انتشار یافته و پس از یك ماه بیماری ناپدید گشته است .

منبع ویروس، زمان دقیق بروز آن در سربازها ی مستقر در سنگر دیكس و علت انتشار محدود آن و همچنین ناپدید شن بیماری همچنان ناشناس مانده است . آنفلوآنزای سنگر دیكس به دلیل وجود یك ویروس جانورى در جمعیت انسانی متراكم در داخل سنگرها انتشار یافته و ممكن است تماس كامل با حیوانات آلوده در مكان شلوغ سنگر در فصل زمستان پیش آمده باشد . عامل ویروس مسبب این بیماری در سنگر دیكس آنفلوانزاى خوكی (H1N1) نامیده ‌شده بود ( نیوجرسى سال 1976 میلادی ) .

آیا ویروس H1N1 آنفولانزاى خوك مانند ویروس‌هاى H1N1 انسان است؟

خیر. ویروس‌هاى H1N1 آنفولانزاى خوك بسیار متفاوت با ویروس‌هاى 1N1H انسان است ، بنابراین، واكسن‌های مورد استفاده براى انفلوانزاى فصلى انسان براى جلوگیری از ابتلا به ویروس‌هاى H1N1 آنفولانزاى خوكی نه در بدن خوك و نه در بدن انسان ایمنی ایجاد نمی كند .

آنفولانزاى خوك در خوك‌ها


آنفولانزاى خوكی چگونه میان خوك‌ها پخش مى شود ؟

به نظر می رسد ویروس‌هاى آنفولانزاى بیشتر در نتیجه تماس كامل میان خوك‌ها پخش گردد و احتمالا از تماس بین خوكهای آلوده و خوك‌هاى غیرآلوده انتشار می یابد . رمه‌ها با آلودگى هاى آنفولانزاى خوك و یا در خطر ابتلا كه بر ضد آنفولانزاى خوك واكسن زده ‌شده اند نیز ممكن است بیماری را به صورت پراكنده داشته باشد یا فقط علائم خفیف را نشان دهند یا هیچ نشانه‌ ای از آلودگى نداشته باشند .


آیا واكسنی براى آنفولانزاى خوكی موجود است ؟

واكسن‌های مختلفی در دسترس است كه خوك‌ها را در مقابل آنفلوانزاى خوكی ایمن می كند .اما در حال حاضر هیچ واكسنی كه به تواند برای انسانها در مقابل آنفلوآنزای خوكی ایمنی ایجاد كند در دسترس نیست . واكسن آنفلوانزاى فصلى ممكن است بر ضد H1N1 خوكی كمك كننده باشد ولی مطمئنا به ایمنی و پیشگیری از آنفلوآنزای خوكی نوع H1N1 كمك نخواهد كرد .


چگونه از خود و خانواده ام در برابر آنفلوآنزای خوكی محافظت كنم؟
احتیاط های معمول را به كار بندید. آنفلوآنزای خوكی مانند هر نوع سرماخوردگی دیگر از راه تماس سرفه و عطسه منتقل می شود. دست های خود را به طور مرتب بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، می توانید از ژل های تمیزكننده دست استفاده كنید.

همان طور كه هوشیاری در برابر آلودگی برای پیشگیری از ابتلای شما و خانواده تان به بیماری ضروری است، در صورتی كه خود مشكوك به ابتلا به آنفلوآنزا هستید، حتما هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. اگر دستمال به همراه ندارید، هنگام عطسه یا سرفه قسمت داخلی آرنج خود را در برابر دهان و بینی بگیرید تا دستانتان آلوده نشوند.

آنفلوآنزای خوكی چه نشانه هایی دارد؟
آنفلوآنزای خوكی همانند سایر انواع سرماخوردگی عمل می كند. بیماران دچار تب و لرز، سردرد، سرماخوردگی، گلودرد، كوفتگی و درد مفصل می شوند. این بیماری گاهی با تهوع و اسهال همراه است.

آیا انتقال ویروس آنفلوآنزای خوكی به سادگی انجام می شود؟
محققان هنوز اطلاعات كاملی را از نحوه انتقال ویروس آنفلوآنزای خوكی به دست نیاورده اند. سازمان بهداشت جهانی به تازگی برآورد خود مبنی بر سهولت انتقال این ویروس میان انسان ها منتشر كرده است.

اگر با كسی در تماس هستید كه سرماخوردگی دارد، با او دست ندهید و روبوسی نكنید. ویروس آنفلوآنزا در اماكن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند دستگیره اتوبوس و صفحه كلید كامپیوتر به راحتی شما را آلوده می كند. اگر دستان خود را به دستگیره در یا اتوبوس زده اید، آن را به دهان و بینی خود نزنید.

آیا آنفلوآنزای خوكی قابل درمان است؟
بله، داروهایی كه در سال های گذشته برای درمان انواع قوی آنفلوآنزا تولید شده اند، توانایی خوبی برای كمك به مبتلایان به آنفلوآنزای خوكی دارند. در حقیقت همه گیری جهانی بیماری هایی مانند آنفلوآنزای مرغی و سارس در سال های گذشته آمادگی مراجع درمانی را برای مقابله با همه گیری های جدید افزایش داده است.

آیا واكسن سرماخوردگی كه زمستان گذشته دریافت كردم، من را از ابتلا به آنفلوآنزای خوكی مصون می كند؟
احتمالا خیر. هر چند واكسن های سرماخوردگی بدن افراد را در برابر سویه ویروس آنفلوآنزا كه شامل ویروس آنفلوآنزای خوكی نیز هست، مقاوم می كند ولی مسوولان مركز كنترل و پیشگیری از بیماری های آمریكا می گویند آزمایش های اولیه آنها بیانگر عدم ایجاد مصونیت در دریافت كنندگان واكسن سرماخوردگی است.

آیا آنفلوآنزای خوكی از راه مواد غذایی مانند گوشت خوك منتقل می شود؟
خیر. آنفلوآنزای خوكی از دهان و بینی منتقل می شود و یك بیماری مجاری تنفسی استنوع مطلب : دانستنیها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1397/08/23 12:36
Can I just say what a comfort to discover somebody who
truly understands what they are discussing on the net.

You certainly know how to bring a problem to light and
make it important. More people must check this out and
understand this side of the story. I was surprised you're not more popular since you certainly possess the gift.
1397/02/12 15:42
Hey there would you mind stating which blog platform you're working with?
I'm planning to start my own blog soon but I'm having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!
1397/01/18 23:40
There are lots of forms of cover and before making use of you
could determine exactly what needs to covered and the way a lot cover needs to
be taken.
1397/01/18 21:56
One of those little hats European girls wear to weddings ?
The worth of gold jewelry does not depreciate, it solely appreciates with time.
1397/01/18 21:43
I added a slice of pearl and translucent clay to the pink, yellow, green,
lilac, and orange clay that I used to make the petals of this flower.
1397/01/18 20:53
Chlorine is especially damaging to them. Discover for yourself what the world is wearing, what
is sizzling this season and what's not!
1397/01/18 19:30
Grieving a family member the most painful and challenging times within our lives.
Listed below are 10 things I discovered on my continued journey through grief.
1397/01/18 18:37
Michelangelo, daVinci, and Raphael dominate the visual arts in the early 1500s.
I'm eager to promote a couple of pieces.
1397/01/18 16:35
Have been taking little over a month.
1397/01/18 15:20
Have been taking little over a month.
1397/01/18 13:20
If the individual reacts for your requirements in a casual manner,
you'll respond in kind, but keep initial connections businesslike.
1397/01/18 10:53
Searching to simply take the blog to the next level?
1396/07/2 00:07
I pay a visit day-to-day some blogs and blogs to read articles or reviews, but this website
presents quality based content.
1396/06/16 06:25
This article will help the internet visitors for creating new web
site or even a weblog from start to end.
1396/04/30 11:11
Awesome! Its truly amazing piece of writing, I have got much clear idea on the topic of from
this post.
1396/04/15 04:42
Good day very cool web site!! Guy .. Excellent .. Amazing ..
I'll bookmark your site and take the feeds additionally?
I am happy to search out numerous useful information right here within the put
up, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
1396/04/1 19:23
This is the right webpage for everyone who wants to
understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with
you (not that I actually would want to?HaHa).
You definitely put a new spin on a subject which has been discussed
for ages. Excellent stuff, just wonderful!
1396/02/28 11:20
I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really good article on building up
new weblog.
1396/02/25 08:23
It's in point of fact a nice and helpful piece of information.
I'm happy that you simply shared this helpful information with us.
Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.
1396/02/2 23:26
I pay a quick visit everyday some sites and websites to read posts,
but this webpage gives feature based posts.
1396/02/2 17:32
Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere,
when i read this post i thought i could also create comment due to this good paragraph.
1396/01/31 03:56
What's up to every body, it's my first visit of this blog; this weblog consists
of amazing and in fact fine data designed for readers.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :